Opublikowany przez: Monika C. 2019-02-07 11:39:40
Autor zdjęcia/źródło: Biblioteka dla dzieci @Thai Thach, Viet Dung An
Inspiracją VAC Library zaprojektowanej przez biuro Farming Architects nie były modne ogrody miejskie, coraz częściej pojawiające się w europejskich i amerykańskich metropoliach lecz jest to sprytne rozwinięcie tego co można zobaczyć przy domach Wietnamczyków. Mieszkańcy Hanoi – stolicy Wietnamu, na przyległych do domów działkach starają się wykorzystywać każdy skrawek ziemi pod domowe uprawy, miejsce dla ozdobnych roślin oraz zwierząt. Skoro miejsca jest mało, powstają lekkie, pnące się do góry, ażurowe konstrukcje. Architekci sprytnie wykorzystali ten, doskonale funkcjonujący w praktyce pomysł nadając mu nowoczesną formę.
Od wielkomiejskich ogrodów „na wysokości” ze świata zachodniego, wietnamską bibliotekę odróżnia to, że po jej konstrukcji można chodzić oraz, że zamieszkują ją zwierzęta - wśród warzyw spacerują sobie... kury, a w stawie (umieszczonym na dole konstrukcji) pływają ryby. Jest to uprawa akwaponiczna, gdzie organicznymi resztkami z akwarium zasilane są grządki, a rośliny odbierając cenny nawóz filtrują wodę pływającym w niej karpiom koi. Do produkcji nawozu dokładają się też kury, które w ciągu dnia razem z dziećmi „spacerują” po bibliotece, a nocą śpią w klatkach. W przeciwieństwie do regularnych upraw akwaponicznych zwierzęta nie są tu jednak przeznaczone do jedzenia. Kury znoszą jajka, a karpie koi to ryby ozdobne. Jak przekonują projektanci, dzieci uczą się, że zwierzęta mogą być pożyteczne przy uprawie roślin.
Konstrukcja formą przypomina lekką kratownicę. W jej otwartych przestrzeniach mieszczą się skrzynie z roślinami, półki na książki i mnóstwo miejsc, na które dzieciaki się wspinają by posiedzieć, czytać lub obserwować zwierzęta. Wszystko jest przykryte przezroczystym dachem, który nie tylko chroni przed deszczem ale także kryje w sobie panele fotowoltaiczne, zasilające bibliotekę w ekologiczną energię. Konstrukcja biblioteki zbudowana jest z modułów, dzięki czemu łatwo ją dopasować do różnych przestrzeni w mieście.
>>> Czytaj też: Jakim jesteś rodzicem, takie masz zdrowie!
Źródło: miasto2077.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.